Punkt widokowy w mieście

Punkt widokowy w mieście. Koncepcja architektoniczno – urbanistyczna na aranżację punktu widokowego w mieście.

Citistołp to projekt, który ma na celu pokazanie różnych aspektów widzenia Będzina. Sposobem na to jest sieć punktów widokowych o powtarzalnej formie w kształcie stołpów czy jak kto woli miejskich basztumieszczonych na różnych poziomach i wysokościach w naszym mieście. 

Miejski punkt widokowy to próba odtworzenia miejsca, z którego podpatrujemy miasto w innym wymiarze. Jest on scaleniem dwóch światów: architektury człowieka i średniowiecznego miasta. Jego zadaniem jest pomóc unieść się człowiekowi ponad tłumem i zobaczyć miasto z innej perspektywy. Szczególnie tej zapomnianej, którą to stołpy miałyby swoją zawartością odtworzyć. Przebywając w punkcie, zmienia się jakość naszego widzenia i uruchamiane są nowe zmysły postrzegania. Miejsce, gdzie zaaranżowany jest punkt widokowy nie jest przypadkowe (w obrębie naszego miasta można spokojnie wskazać ich kilkanaście – ja przypadkowo wybrałem kilka, aby nakreślić charakter projektu). To miejsca ważne w urbanistycznej tkance Będzina, zbudowane na historii ów miejsca.

Citistołp to również pawilon promujący miasto i jego kulturę. Pomysł na punkt widokowy w mieście. Miejsce gdzie przybysz może zapoznać się z historią miasta, ciekawych punktach wartych jego osobistego uczestnictwa i obejrzenia.  To taki miejski baner. W innym wydaniu – mniej reklamowym, a bardziej kubaturowym, którego głównym zadaniem jest sprzedać wartość kulturalną średniowiecznego miasta i udowodnić nową tezę „Będzin górą”.

OPRACOWANIE

Architekt: Rafał Lipiński

Koncepcja punktu widokowego w mieście - 2011 r.